BALKAN
CULTURAL
CO-OPERATION

ARCHIVE

OÈUVANJE FOLKLORNOG NASLEÐE I KULTURNA POLITIKA SRBIJE

Cilj  projekta je da se napravi jedno sveobuhvatno istraživanje koje bi dalo dobar presek ukupne politike, odnosa i stavova prema folkloru i etnografskom nasleðu u Srbiji, kao i konkretnom mestu folklorne umetnosti u kulturnoj politici.
U tom kontekstu neophodnoje istražiti i analizirati:
• Šta se danas podrazumeva pod folklorom.
• Uoèi koji su sve subjekti ukljuèeni u osmišljavanje i sprovoðenje politike folklora u Srbiji.
• Napravi popis njihovih aktuelnih mera, programa i rezultata njihove realizacije.
• Problemima sa kojima se susreću i šta bi moglo da se uèini za unareðenje ovih politika i akcija na svim nivoima kulturne politike.
Politika folklora ima jedno od najvažijih mesta u osmišljavanju savremenih politika ideniteta na šta ukazuje i èinjenica o sve većem znaèaju zaštite nematerijalnog kulturnog nasleða.
Meðutim, postoje i ogromni tržišni potencijali ove grane stvralaštva, usko povezani sa razvojem turizma, tekstilnom industrijom i drugim oblastima privrede.


Metodologija
Istraživanje treba da bude kombinacij nekoliko razlièitih metoda rada.
• Treba poèeti od pregleda zakonske normative koja reguliše ovo polje i dati njenu objektivnu kritièku analizu.
• Zatim istražiti rad zvanièih državnih institucija (ukljuèujući i muzeje i institute) i dati pregled njihovog odnosa sa aktuelnom folklornom praksom u Srbji; èini se da je veliki problem nepostojanja njihove saradnje i odvojenost ovih institucija od savremenih stvaralaca i posebno od onih koji nastoje da na osnovu folklornog nasleða stvarajua atraktivne savremene proizvode.
• Nakon toga dati pregled festivala, smotri, i drugih oblika predstavljanja i razvijanja folklornog nasleða.
• Takoðe istražiti dobre primere modernizacije i unapreðenja nekih od ovih projekata koji oplemenjuje i turistièku ponudu. Potrebno je napraviti i seriju intervjua sa akterima koji pokušavaju da osavremene foklorno nasleðe i da na toj osnovi stvaraju tržišno ili umetnièki zanimljive projekte, kako bi se videlo šta su im najveći problemi u radu.
Istraživanje bi nastojalo da polazeći od dobrih i uspešnih praksi evropskih zemlja uoèi i ukaže na takve potencijale i eventualne dobre primere i u našoj državi.
Za potrebe istraživanja koristili bi se baze podataka sa kojima raspolaže Zavod za proucavanje kulture Srbije. Na osnovu analize dobijenih podataka na odabranom (stratifikovanom) uzorku uradili bi se pojedinaèni intervjui sa predstavnicima lokalnih zajednica, folklornih grupa i drugih aktera folklorne umetnosti u Srbiji.


Oèekivani korist
Rezultati projekta donosili bi sve relevatne smernice za definisanje znaèaja, mesta i uloge folklorne umetnosti u strategiji kulturne politike.
Naglasak projekta bi bio na na uoèavanju prostora za kreativni i samoodrživi razvoj folklornih i etnografskih  potencijala, kako većinske tako i manjinskih etnièkih zajednica.
Sve  u svemu nakon ovog istraživanja nosici kulturne politike, svi subjekti koji su zainteresovani za razvoj folklorne kumetnosti i nematerijalne kulturne baštine, kao i zainteresovani subjekti preduzetništva na ovom polju trealo bi da imaju dobar pregled stanja i otvorene puteve za sopstveni doprinos u poboljšanju ukupnog stanja kulturne politike folklora.

NARODNA KULTURA I KULTURNA POLITIKA SRBIJE

 

Published: 2011-06-24
  Updated: 2011-11-24

Return to...
BalkanKult.org : ACTIVITIES | PROJECTS | PUBLICATIONS | ABOUT US | LINKS
News : Last update: 2018-05-21 16:11:24

Copyright © 2003 BalkanKult. All Rights Reserved.


This document conforms to Web standards and separates content from presentation.
Please use a graphical browser that supports web standards to view this document's graphical presentation.